25.-26. septembrī Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs organizēja 3. Starptautisko mākslas festivālu “Divi Jūliji”, kas veltīts Latvijas lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874-1970), kuru dzimtās mājas ir Gulbenes pusē. Madernieks un Straume ir izcili 20. gs. dizaineri un tekstilmākslinieki. Straumes daiļradi ir spēcīgi ietekmējusi Kaukāza tradīcija, turpretim Madernieka ietekmes paklāju dizainā sakņojas nacionālā romantisma art deco motīvos. Abu mākslinieku raksti ir vērā ņemams salīdzināšanas, izpētes un iedvesmas materiāls inovatīvas jaunrades procesā. Šogad Maderniekam – 150, tāpēc festivāla zenītā bija dižais grafiķis, pedagogs, gleznotājs, lietišķās mākslas meistars un viņa laiktelpa.

Festivāla pirmajā dienā 25. septembrī starptautiskā zinātniskā konference “Divi Jūliji. Maderniekam 150” un paneļdiskusija “Māksla un sabiedrība” pulcēja gandrīz 80 vēstures un mākslas ekspertus, zinātniekus un interesentus no visas Latvijas. Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam, ar priekšlasījumiem un viedokļiem par Madernieka un Straumes mantojuma bagātību bija iespēja uzstāties lektoriem no Latvijas Mākslas akadēmijas, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Ekonomikas un kultūras augstskolas u.c. Tāpat tiešsaistē piedalījās lektori no Irānas, Turcijas, Krievijas Federācijas un Gruzijas.

26. septembrī Vecgulbenes pils parkā pie Sarkanās pils norisinājās amatnieku, mākslinieku un lietišķās mākslas meistaru andele, bija iespēja baudīt mūziku un gardas uzkodas. Ar Vidzemes kultūras programmas 2020 atbalstu bija iespēja nodrošināt radošo darbnīcu norisi, gūstot zināšanas un prasmes filcējot, dekorējot, apdrukājot dvieļus un ietinamos papīrus, aužot un izzinot cianotipijas tehniku. Festivālu ar savu klātbūtni bagātināja arī Armands Jaspers ar māla darbnīcu un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības RĪGAS PORCELĀNA MUZEJS, piedāvājot dekorēt keramikas flīzes ar Madernieka rakstu apdruku.

Abas dienas skatītājiem bija atvērtas vairākas izstādes – porcelāna mākslas izstāde “Baltais zelts/White Gold”, Latvijas Mākslas akadēmijas studentu, pedagogu un absolventu tekstilmākslas izstāde, Mārtiņa Apsīša gleznu izstāde, Laimas Bakānes autordarbu izstāde, Gulbenes Mākslas skolas audzēkņu darbu izstāde “Madernieka iedvesmots” un plenēra “Melnbalts” darbi.

Festivālu “Divi Jūliji” finansiāli atbalstīja Gulbenes novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds un Vidzemes kultūras programma 2020.

Ilze Vanaga
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs