Muzeja piedāvājums
IZGLĪTOJOŠĀS PROGRAMMAS
Seno latgaļu aproce
Nodarbības laikā tiek izgatavotas aproces pēc seno latgaļu aproču paraugiem. Katrs dalībnieks iegūst paša darinātu modes aksesuāru, zināšanas par rakstu zīmēm, kuras izmantoja rotu darināšanā. Nodarbībai nepieciešamais laiks ir apmēram 60 minūtes un tā paredzēta dažāda vecuma auditorijai.
Pilsminka Izglītojošās programmas laikā, balstoties uz arheoloģisko materiālu bāzes, no modelēšanas materiāla katrs dalībnieks veido piekariņu ar zīmējumu. Gulbenes viduslaiku pilī 2012. gadā atrasts unikāls viduslaiku gulbenieša mākslinieciskās izpausmes darbs – figurāls zīmējums uz ķieģeļa. Attēls tapis Gulbenes mūra pils pastāvēšanas laikā no 14.-16.gs. Šis viduslaikos darinātais ķieģelis ar dzīvnieka attēlojumu uzskatāms par unikālu atradumu ne tikai Gulbenes novada, bet arī visas Latvijas valsts mērogā. Domājams, ka zīmējuma autors bijis Gulbenes novada cilvēks, kurš piedalījies ķieģeļa izgatavošanā. Attēls zīmēts tieši pirms žāvēšanas, ievelkot līnijas vēl plastiskā mālā. Nodarbībai nepieciešamais laiks ir apmēram 40 minūtes un tā paredzēta dažāda vecuma auditorijai. Plastilīna pavēlnieki Nodarbības laikā tiek apgūtas dažādas plastilīna klāšanas metodes un izstrādāts individuāls plastilīna darbs. Nodarbība paredzēta dažādām vecuma grupām. Uzmini nu! - Muzeja priekšmetu atpazīšana Vai zini, kā izskatās un sauc priekšmetu, ar ko tika grauzdēta aromātiska cigoriņu kafija? Vai zini, kāda izskatās zeķu lāpāmā sēnīte? Atbildes noskaidrosim nodarbības laikā un varbūt arī Jūs atklāsiet ko jaunu un sev noderīgu. Nodarbību iespējams sagatavot kā aizraujošu viktorīnu olimpiādēm vai pasākumiem. Klēts Nodarbība paredzēta, lai palīdzētu izzināt par latvisko dzīvesveidu 19. gs beigās un 20. gs sākumā. Nodarbība notiek muzeja Klētī, kur izvietota ekspozīcija “Tautsaimniecība”. Nodarbības laikā tiek pildītas darba lapas par atklātajā krājumā ietvertajām tēmām. Gulbene kinokameras objektīvā Nodarbības laikā var iepazīt Gulbenes pilsētas vēsturi caur muzeja krājumā esošajiem 20. gadsimta beigās uzņemtajiem videomateriāliem par Gulbeni. Tā ir iespēja savām acīm pārliecināties, kā attīstījusies pilsēta šodien un kas mainījies vairāk kā 20 gadu laikā kopš uzņemti šie videomateriāli. Vai tiešām agrāk zāle bija zaļāka? Lins latvju sētā Nodarbība veidota, lai sniegtu praktisku ieskatu linu apstrādes darbarīku lietošanā. Nodarbība notiek muzeja KLĒTĪ un tās laikā ir iespēja praktiski iemēģināt roku linu apstrādes rīku pielietošanā un iegūt linu pavedienu. Nodarbība paredzēta 6. – 12.klašu skolēniem. Muzejā izveidota tematiskā un hronoloģiskā kartotēka par svarīgākajiem notikumiem Gulbenes novadā un pilsētā, personu un publikāciju kartotēka par ievērojamākiem Gulbenes novada cilvēkiem. Muzeja darbinieku pētnieciskā interese vienmēr bijusi saistīta ar novada un pilsētas vēsturi. Par to liecina gan pētniecības rezultātā radušās izstādes, gan publikācijas. Pētījumu sarakstsKartotēka un lasītava
Lasītavā apkopotas vairāk kā 1700 grāmatu, kuras sadalītas pa tēmām: arhitektūra, apbalvojumi, etnogrāfija un arheoloģija, enciklopēdijas, novads, mākslas, vārdnīcas, vēsture u.c.
Lasītavas materiālus un kartotēkas izrakstu kartītes izmanto muzeja darbinieki, mācību iestāžu audzēkņi un citi interesanti pētniecības darbā.Pētījumi muzejā
Gulbenes novada skolēni, studenti un pētnieki izstrādājuši vairākas pētnieciskās tēmas par Gulbenes novada un pilsētas vēsturi.
Jebkurš interesents var iepazīties ar pētījumiem (referātiem, diplomdarbiem, kursa darbiem u.c.) Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja lasītavā un krājumā.