Jūlija Madernieka projektēts mēbeļu komplekts izgatavots 1920. gados galdnieka Jāņa Skultāna mēbeļu darbnīcā pēc komponista Emila Melngaiļa individuāla pasūtījuma. E. Melngailis bija J.Madernieka tuvs draugs un viens no viņa talanta cienītājiem.

Jūlijs Madernieks (1870-1955) – lietišķās mākslas meistars, gleznotājs, grafiķis, pedagogs, mākslas kritiķis – viens no spilgtākajiem un savdabīgākajiem latviešu māksliniekiem. Dzimis 1870. gada 27. februārī, Vecgulbenes pagasta „Vecmaderniekos”. Zīmēšanu mācījies Rīgas vācu amatniecības skolā un Pēterburgas Štiglica centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā. Ārzemju stipendijas laikā papildinājis zināšanas un prasmes Francijā.

20. gs. sākumā Jūlijs Madernieks ticēja, ka jūgendstils sniegs pozitīvus impulsus kopējā Latvijas kultūras virzībā. Savos pirmajos interjera projektos (1903-1906) mākslinieks izmantoja vienīgi jūgendstila risinājumus.

Tomēr jau pēc pāris gadiem mākslinieks asi vērsās pret jūgendstila lietošanu bez radošas, oriģinālas pieejas. Laikmetīgai lietišķajai mākslai nepieciešamo jaunrades pamatu un ierosmju avotu Jūlijs Madernieks saskatīja Latviešu tautas mākslas mantojumā un Latvijas dabā. Viņš pievērsās padziļinātai latviešu tautas etnogrāfisko ornamentu, Latvijas floras un faunas izpētei. Rezultātā ar tā laika arhitektūrai raksturīgo vertikālo līniju akcentējumu, formu ģeometrizāciju, stilizētu etnogrāfisko elementu, augu, dzīvnieku un putnu motīviem Jūlijs Madernieks izvērsa savus nacionālā stila meklējumus mēbeļu dizaina jomā.

Projekts „Nacionālā muzeju krājuma papildināšana ar Jūlija Madernieka projektēto 20. gs. 20. gadu 2. puses Art Deco mēbeļu komplektu Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejam” Līgums Nr. 2015-1-KMA-M04023 realizēts Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Muzeju nozares attīstības programma” projektu konkursa ietvaros.