30. un 31. jūlijs

Informācija atjaunota 2021. gada 28. jūlijā

Gulbenes muzejs 2018. gadā aizsāka projektu „Divi Jūliji”, kas veltīts diviem tekstilmāksliniekiem, diviem profesionālās lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874–1970). Viņu daiļrade iedvesmojusi godāt tradīcijas, prasmes un zināšanas par lietišķo mākslu, attīstīt radošumu un veicināt amata prasmju pārmantojamību.

Šogad galvenais vadmotīvs ir kvalitatīva, pārlaicīga un ilgtspējīga lietišķās mākslas un dizaina jomas tikšanās. Uzdrošināšanās izrauties no tradicionālā, balstīties uz tradicionālo, atgriezties pie tradicionālā un sintezēt tradicionālo. Stereotipu laušana dizainā un lietišķajā mākslā. Uzdrīkstēšanās izvēlēties mākslinieka, mākslas mīļotāja, amatnieka, dizainera un lietišķās mākslas meistara ceļu, kā arī uzdrīkstēšanās celt godā tradicionālās kultūras vērtības laikmetā, kas prasa visu moderno un jauno.

Festivāls organizēts piecās aktivitātēs:
ZINĀŠANAS Vecgulbenes muižas konferenču zāle, Brīvības iela 18
PRASMES Muzeja klēts, Klēts iela 4
TRADĪCIJAS Muzeja oranžērija, Pils iela 3
RADOŠUMS Sarkanā pils un Pils parks pie Sarkanās pils, Parka iela 10
BAUDAS Pils parks pie Sarkanās pils, Parka iela 10

30. JŪLIJS

11:00 – 17:00,
reģistrācija no 10:00
ZINĀŠANAS

4. Starptautiskā zinātniskā konference „Divi Jūliji. Uzdrīkstēšanās”

Vecgulbenes muiža, Brīvības iela 18, Gulbene

Konferences dienas kārtības projekts:

4. Starptautiskās zinātniskās konferences “Divi Jūliji. Uzdrīkstēšanās” zinātniskā padome:
Valda Vorza, Mg. paed., Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore,
Imants Ļaviņš, Dr. hist., Mg. philol., Ekonomikas un kultūras augstskolas docents,
Sandra Dikmane, Mg. paed., Gulbenes Mākslas skolas direktore.

Konferencē uzstāsies eksperti no Latvijas, Azerbaidžānas, Turcijas, Irānas un Dānijas.
Tiks nodrošināta sinhronā tulkošana angļu – latviešu, latviešu – angļu valodās.

Dalībnieku skaits iekštelpās ierobežots, būs nepieciešams uzrādīt vakcinācijas, pārslimošanas vai laboratoriskā testa sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu, lai nodrošinātu atbilstošu pieejamību konferencei, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Konferences norise virtuāli:  https://youtu.be/XmJUooWzV6I

Pēc konferences varēs saņemt apliecību par pedagogu profesionālās kvalifikācijas pilnveides programmas apguvi.

Konferences norises projekts:

 • Jānis Borgs, mākslu vērotājs, kritiķis, publicists, kurators. Mākslinieciskajā darbībā joprojām praktizējošs vides un grafiskais dizainers. “Jūgendstila izcelsme un tā sākotnējā attīstība Eiropā” (Latvija)
 • Širina Melikova (Shirin Melikova), Ph.D., Azerbaidžānas Nacionālā paklāju muzeja direktore, “Paklāju kultūra Azerbaidžānā: tradicionālais un mūsdienu tendences” (Azerbaidžāna)
 • Anete Brusgorde (Anet Brusgaard), Eiropas gobelēnu foruma vadītāja, “Eiropa gobelēnā: tradīcijas un simbolisms mūsdienu gobelēnu ērā” (Dānija)
 • Kerims Mirzaī (Karim Mirzaee), asoc. prof., Tebrīzas Islāma Mākslas Universitāte, “Persiešu glezniecības un persiešu paklāju salīdzinošais pētījums” (Irāna)
 • Ruhi Konaks (Ruhi Konak), asoc. prof., Kastamonu universitāte, “Tradicionālo mākslu nozīme un vieta mūsdienu profesionālās izglītības sistēmā Turcijā” (Turcija)
 • Denizs Džoškuns (Deniz Coşkun), Mg. oec., audējs, lietišķās mākslas meistars. “Ko nozīmē būt par lietišķās mākslas meistaru Tuvajos Austrumos” (Turcija)
 • Ilze Mailīte, Mg. sc. ing., audēja, SIA “Mailīšu Fabrika”. “Lietišķās mākslas meistars: dzīvesveids un bizness Latvijā” (Latvija)
 • Imants Ļaviņš, Dr. hist., Mg. philol., docents, Ekonomikas un kultūras augstskola. “Identitāte un pēctecība radošumā” (Latvija)

Konferences moderators Imants Ļaviņš.

Konferenci finansiāli atbalsta Valsts Kūltūrkapitāla fonds

31. JŪLIJS

10:00 – 16:00
PRASMES

Muzeja Klēts, pie Klēts,
Klēts iela 4

Eltermaņu dzimtas mākslinieku darbu izstāde „Eltermaņi. Ģimene” no Liepājas – izstādē pārstāvēti divu profesionālu mākslinieku paaudžu darbi. Vecāku – Jāņa Eltermaņa gleznas un Annas Eltermanes gobelēni un viņu atvašu – Lienes Eltermanes ādas grāmatu sējumi un Zanes Eltermanes keramika. Izstādi papildina darbi no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja un Liepājas muzeja.
Muzejs šogad papildināja krājumu ar Annas Eltermanes vertikālajiem aužamajiem stāviem, kuros festivāla laikā tiks aizausts gobelēns.

Pieaugušo neformālās izglītības programmas:

 • Gobelēna aušana teorijā un praksē Annas Eltermanes vertikālajos aužamajos stāvos pēc unikāla dizaina ar zvaigžņu motīviem, tekstilmāksinieces Iveta Vecenāne un Ieva Krūmiņa;
 • Dzijas krāsošana Latvijas florā atrodamajās sēnēs, Latvijas Dabas muzeja mikoloģe, viena no “Lielās sēņu grāmatas” autorēm Diāna Meiere, pieteikšanās pa tālruni 26671943, Ilze Vanaga.
10:00 – 16:00
TRADĪCIJAS

Muzeja oranžērija,
Pils iela 3

Ruhi Konak Turcijas tradicionālo miniatūru izstāde.

Ivetas Vecenānes un Irisas Blumates tekstilmākslas izstāde „viss pa divi” – divu tekstilmākslinieču, skolotājas un skolnieces retrospektīvie un paši jaunākie darbi, radot pārdomas, sajūtas par tekstilmākslas plūdumu laikā, pārmaiņām, jauniem risinājumiem un atradumiem.

Ekspozīcija „Divi Jūliji” – Madernieka un Straumes iedvesmoti Irānā austie paklāji, kilimi un sumaki, Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedras vadītājas, profesores Ievas Krūmiņas autortehnikā radītie darbi, mākslinieču tandēma Skuja-Braden porcelāns, TLMS „Sagša” meistaru darinājumi.

Ekspozīcija „Novada mākslinieki no 1818….” – šogad ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ekspozīciju papildina interjera mēbeļu ansamblis, kas pēc pedagoga un arhitektūras cienītāja Arnolda Vestmaņa pasūtījuma izgatavots 20.gs. 30. gados Jāņa Skultāna darbnīcā pēc Jūlija Madernieka dizaina. Mēbeles savu mājvietu muzejā ir radušas pēc to pēdējā saimnieka – Arnolda Vestmaņa dēla Jāņa Vestmaņa – pēdējās gribas, ko izpildījusi viņa mazmeita Amanda Lazdiņa.

10:00 – 16:00
RADOŠUMS

Sarkanās pils  un Pils parks pie Sarkanās pils,
Parka iela 10

Eiropas gobelēnu izstāde ARTAPESTRY6 no Dānijas – izstādē aplūkojami darbi no Lietuvas, Francijas, Beļģijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas, Skotijas, Lielbritānijas, Čehijas, Spānijas, Polijas, Krievijas, Igaunijas, Ungārijas, Vācijas, Amerikas un Dānijas.
Izstādes norisi finansiāli atbalsta Dānijas Kultūras institūts.

Sandras Dikmanes datorgrafiku izstāde “Dienasgrāmata”.

Gulbenes Mākslas skolas izstāde.

Pieaugušo neformālās izglītības programmas:

 • Grāmatu siešana ar ādas vākiem „Long Stitch” jeb garā dūriena tehnikā, ādas māksliniece Liene Eltermane;
 • Dabas mākslas darbnīca “Piezūmojam ZAĻO!”, biedrība “Radošā apvienība “Piektā Māja””, Gulbenes Mākslas skola;
 • Nodarbība „Copperplate” tehnikā ar asgala spalvu „kaligrāfija / zīmogošana”, pieteikšanās pa tālruni 29221061, Jūlija Barinska;
 • Sejas apgleznošana, improvizācijas leļļu teātra studija „Ilze”.
10:00 – 16:00
BAUDAS

Pils parks pie Sarkanās pils,
Parka iela 10

Mākslas un amatniecības andele.

Garšu baudījumi.

Izglītojošā programma „Parku kultūra”  – tējas baudīšana.

Latgolys golds” tradicionālie ēdieni.

Skrīveru saldējums”.

Kūku bode „Gardums”.

Kafijas grauzdētava “Tīrs miers”

Uz ugunskura cepta aita.

Fotogrāfēšanās pie mīlestības simbola – tēlnieces Andas Piokānes skulptūras “Amors” tā vēsturiskajā vietā Pils parkā.

Tikšanās prieks Vidzemes parku pērlē.

4. Starptautiskā mākslas festivāla un zinātniskās konferences “Divi Jūliji. Uzdrīkstēšanās” finansiālais atbalsts:

Festivāla laikā tiks fotografēts/filmēts, iegūtie dati tiks izmantoti Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja publicitātes nolūkos.

Dalies: