Aicinām uz Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina katedras pasniedzēju, studentu un absolventu darbu izstādi “Paaugstināta Temperatūra” Sarkanās pils mansardā.

Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla izstrādājumu dizaina apakšnozares priekštecis bija 1959. gadā dibinātā Metāla mākslinieciskās apstrādes nodaļa, kura šogad svin 60 gadu jubileju. Dizaina nodaļa tika dibināta divus gadus vēlāk, 1961. gadā, un Metāla dizaina apakšnozare kļuva par tās sastāvdaļu. Šobrīd Metāla dizaina apakšnozare studentiem piedāvā specializāciju divās kategorijās – rotu dizainā un izmērā lielāku dizaina objektu radīšanā.

Svinot Metāla mākslinieciskās apstrādes nodaļas jubileju tiek organizēta izstāde ”Paaugstināta Temperatūra”, kas demonstrē ne tikai metālmākslas dažādās iespējas, bet arī citu materiālu (koka, plastikāta, pusdārgakmeņu, betona utt.) savstarpējo saderību vienam ar otru. Klātienē būs apskatāmi gan profesionālu metālmākslinieku darbi, gan jauno un topošo mākslinieku individuālie vai kopdarbi. Paaugstinātā temperatūrā notiek nozīmīgākie metālapstrādes procesi – metāla pārkausēšana, leģēšana (elementu pievienošana kausējot metālu, tā īpašību uzlabošanai), lodēšana, materiāla atlaidināšana, māksliniecisko emalju klāšana un tā uzskaitījumu varētu turpināt. Izstādes nosaukums gan burtiski norāda uz to, kas nepieciešams dažādu mākslinieciskās jaunrades procesu veikšanā, gan ļauj skatītājam nodoties pārdomām par filozofiskiem jautājumiem, kas saistīti ar cilvēka veselību un globālām vides problēmām.

Metāla izstrādājumu dizaina apakšnozare laika gaitā mainās un attīstās. Pērnā gada vasarā   tika atklātas tēlnieka Konstantina Rončevska vārdā nosauktās darbnīcu telpas Avotu ielā, kur tagad mājo arī LMA Metāla dizaina katedra. Katedras vadītājs, asoc. prof. Arvīds Endziņš salīdzina izstādes māksliniekiem ar sacensībām sportistiem, tās vajadzīgas, lai aplipinātu studentus ar nepieciešamību izrādīties un izstādīties, viņš skaidro.

Izstādes dalībnieki: Arvīds Endziņš, Andris Silapēters, Rasma Pušpure, Ginta Grūbe, Mārtiņš Skuja, Lāsma Ansone, Una Mikuda, Ilze Egle, “O.”, Santa Cirvele, Matīss Daudziņš, Raimonds Enģelis, Brūss Kalniņš, Valts Upenieks, Līga Vaivare, Anastasija Bikova, Elizabete Cukura, Rūdolfs Kesenfelds, Mariya Tomchuk, Anna Monika Zaharenko, Aleksandra Federika Krastiņa, Joel Smyth, Jūlija Frolova, Toms Katkevičs, Krišjānis Krūkliņš, Nils Jumītis, Mārīte Rudzāte, Voldemārs Dzirkalis, Toms Vītols.

Teksts: Ginta Grūbe

IZSTĀDES ORGANIZATORS:
Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina katedra

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJS:
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs

IZSTĀDES KURATORE:
Ginta Grūbe, mākslas vēstures pētniece, LMA vieslektore, T: (+371) 26190935, E: ginta.grube@gmail.com

IZSTĀDES RADOŠĀ KOMANDA:
Mārīte Rudzāte, maģistrantūras studente
Nils Jumītis, katedras darbnīcas laborants, maģistrantūras students
Voldemārs Dzirkalis, maģistrantūras students

INTERNETA RESURSI:
www.lma.lv
FACEBOOK: Lma Metala Dizaina Katedra
#lmametaladizainakatedra
#lma

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs / Parka iela 10 (biļetes muzeja oranžērijā Pils ielā 3), Gulbene

DARBA LAIKS:
Svētdienās, Pirmdienās – slēgts
No otrdienas līdz piektdienai 10.00 – 17.00
Sestdienās 10.00 – 14.00

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī (par izmaiņām muzeja darba laikā informāciju meklēt mājas lapā https://www.gulbenesmuzejs.lv/).

BIĻEŠU CENAS:
Pieaugušie:                                1,20 EUR
Skolēni:                                      0,60 EUR
Bērniem līdz skolas vecumam ieeja muzeja izstādēs ir bez maksas.

Ieeja muzeja izstādēs bez maksas trešdienās: pensionāriem (uzrādot apliecību); invalīdiem (uzrādot apliecību); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); bērniem un mācību iestāžu audzēkņiem ar īpašām vajadzībām; pasaules muzeju darbiniekiem (uzrādot ICOM karti).

Dalies: