Izstādes pamats ir Ineses Manguses diplomdarba sērija par Tirzu un Mihaila Plohocka skulptūras, kuras tapušas iedvesmojoties no kopdzīves ar tirzmalieti.

2018. gada ziņojumā Apvienoto Nāciju Organizācijas prognozes liecina, ka Ziemeļeiropā kopumā līdz 2050. gadam pilsētu areālu iedzīvotāju skaits veidos teju 90% no visiem iedzīvotājiem. Šajā pašā pētījumā prognozēts, ka Latvijas lauku reģionos dzīvos vien puse no tagadējiem iedzīvotājiem jeb 365 tūkstoši cilvēku.
Šis fakts, ka modernā sabiedrība mērķtiecīgi raugās lielpilsētu virzienā, bet pilsētas redz tikai pašas sevi, provocē milzīgu mentālu plaisu starp metropolēm un perifēriju. Mēs ticam, ka māksla var spēlēt lomu šīs plaisas mazināšanā.
Tirza ir pastāvīgas depopulācijas piemērs, kurā vairs pat nav savas pasta nodaļas, tādēļ mēs savos mākslas darbos reprezentējam ko līdzīgu Sarkanajai grāmatai un apdraudētās “rurālās sugas” to dabiskajos dzīves apstākļos. 
Šajā ekspozīcijā mēs pievēršam uzmanību tradicionālo mediju vizuālajai mākslai, izmantojam arhaiskus materiālus, tādus kā pašpagatavotas olu tempera krāsas, ikonu dēļus un bronzas lējumus. Līdzīgi kā lauku teritorijas, arī šādi laikietilpīgi mākslas darbu radīšanas veidi ir “izmirstoši”. 

“Tirza” ir gleznu sērija par mazu un šarmantu ciemu Latvijā, kurā mana ģimene dzīvo vismaz 8 paaudzēs. Tirza manā apziņā iemirdzējās īpaši spoži pēc vairākiem ātruma un trauksmainības pilniem dzīves gadiem vienā no lielākajām pasaules megapolēm. Nostaļģiskas atmiņas man atsauc atmiņā bērnību un pārtop lēnās ainavās, kas atspoguļo lauku dzīves simbolus, skaidrību un stabilās vērtības.”

Inese Manguse

“Manā uztverē “Tirza” ir cilvēka iekšējās pasaules alegorija, par kuru zina tikai viņš pats. Skulptūras simboliski veido manu pirmo iespaidu Tirzas sajūtu portretu, kas tiks papildināts.”

Mihails Plohockis

Inese Manguse dzimusi 1989. gadā Gulbenē. 2020. gadā absolvējusi V. Surikova Maskavas Valsts akadēmiskās mākslas institūtu, monumentālās glezniecības nodaļu. Piedalās izstādēs un plenēros kopš 2014. gada. Galvenā Ineses mākslas darbu tēma ir veselīga psihoekoloģiskā stāvokļa meklējums, lokālā konteksta izgaismošana, indivīda mijiedarbība ar savu vidi un laiku.

Mihails Plohockis ir tēlnieks un mākslas projektu kurators. Dzimis 1980. gadā Maskavā. 2003. gadā absolvējis I. Glazunova Krievijas glezniecības, tēlniecības un arhitektūras akadēmiju, tēlniecības nodaļu. No 2006. līdz 2009. gadam stažējies Krievijas mākslas akadēmijas radošajās darbnīcās. 2018. gadā absolvējis Maskavas Modernās mākslas muzeja laikmetīgās mākslas studiju kursu. Kopš 2001. gada piedalās mākslas rezidencēs, izstādēs, realizē tēlniecības projektus pilsētvidē. Mihaila mākslas darbi atrodas Tretjakova galerijas, Laikmetīgās mākslas inovāciju centra un privātajos krājumos. Šobrīd abi mākslinieki dzīvo un strādā Ineses dzimtajā Tirzas pagastā.

Izstādes autori un organizatori pateicas par atbalstu šīs izstādes tapšanā Valsts kultūrkapitāla fondam, Latvijas Republikas Ārlietu ministrijai un Latvijas Republikas vēstniecība Krievijas Federācijā Maskavā. Latvijas Republikas vēstniecība Maskavā palīdzēja evakuēt gleznas no Maskavas ar diplomātiskā pasta starpniecību.

Izstāde muzejā būs aplūkojama līdz 15. jūlijam.

13. maijā pulksten 20:30 būs iespēja piedalīties Ineses Manguses radošajā darbnīcā “Radīšana un rādīšana”, kas notiks Eiropas Muzeju nakts norises laikā.

Dalies: