Sandras Dikmanes fotogrāfijas un datorgrafika

2013. – 2023. Izsijātas sajūtas un pieredzētas virsotnes

Šis ceļojums sākās 2013. gada vasarā, kad izlēmu braukt uz Gruziju, uz Tbilisi sameklēt mākslinieka Jūlija Straumes (1874-1970) Kaukāza perioda darbus. Es mazliet zināju par mākslinieka savdabīgo dzīves gājumu, kurš iesākās Latvijā, Druvienā, veda cauri studijām Pēterburgā un Parīzē, vēlāk strādājot un dzīvojot 16 gadu garumā Kaukāzā, mācot Latvijas audējām persiešu tehniku pēc atgriešanās Latvijā pēc padomju varas ienākšanas Gruzijā 2023. gadā, tomēr jautājumu bija vairāk nekā atbilžu.

Kāpēc vispār vajadzēja meklēt tās atbildes? Es biju pilnībā pārliecināta par to, ka mākslinieku personības un darbi ir vērtība, ar kuru jāiepazīstina mākslas skolas bērni. Un jāsāk ar sava novada izcilo personību – Jūlija Madernieka, Jūlija Straumes, Voldemāra Irbes, Leo Svempa, Ludolfa Liberta un citu lieluma iepazīšanu, lai pēc tam paši tiektos augt…

Man ļoti patīk ceļot vienai, jo tad varu netraucēti pietuvoties, ieskatīties, aizdomāties, sajust, iemīlēt, saprast. Šoreiz izlēmu par savu ceļojumu plānu pastāstīt draudzenei Edītei Siļķēnai, kas toreiz strādāja Gulbenes novada Izglītības, kultūras un sporta nodaļā. Tā mana privātā mākslas vēstures interese kļuva par Edītes pārliecību, ka Straume ir nepieciešams Gulbenes novadam. Mēs aizbraucām, sameklējām Latvijas Goda konsuli Gruzijā Regīnu Jakobidzi, satikāmies ar toreizējo Latvijas vēstnieci Gruzijā Elitu Gaveli, iepazināmies ar Gruzijas Lietišķās un tautas mākslas muzeja toreizējo direktoru Dāvidu Kiknavelidzi, un muzeja speciālisti Irmu Gegidzi. Muzeja krājumā mums izdevās redzēt un nofotografēt iespaidīgo Jūlija Straumes darbu kolekciju, apjautām, cik maz mēs zinājām, un cik daudz vēl darāmā, lai mākslinieks kļūtu par Gulbenes novada kultūrvēstures īpašo vērtību. Sekoja Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktores Valdas Dārgais un Druvienas muzeja Vecā skola vadītājas Ligitas Zvaigznekalnes brauciens uz Gruziju, jaunas tikšanās, idejas, iedvesma. Papildinājās Druvienas muzeja kolekcija ar Jūlija Straumes paklājiem, 2018. gadā notika pirmais Starptautiskais mākslas festivāls “Divi Jūliji” – veltīts diviem spožiem, Latvijas mākslas vēsturē īpašiem māksliniekiem Jūlijam Maderniekam un Jūlijam Straumem, kuru dzīves gaitu sākums ir Gulbenes novadā.

Šogad starptautiskā mākslas festivāla “Divi Jūliji” tēma ir VIRSOTNES. Daži no mums pat kāpj kalnos, lai sasniegtu ģeogrāfiskās virsotnes, citi izvirza mērķus, kurus grūti sasniegt. Dažreiz mēs vēlamies sasniegt nesasniedzamo, citreiz virsotne ir tepat līdzās.

Kad Gulbenes muzeja direktore Valda Dārgais mani uzrunāja sagatavot izstādi “Ceļojumu dienasgrāmata”, es sapratu, ka vēlos akcentēt desmit gadus ilgajā mākslinieka Jūlija Straumes iepazīšanas ceļā satiktos izcilos cilvēkus, redzētos pārsteidzošos darbus, sasniegtās virsotnes. Pirms desmit gadiem nevarējām iedomāties, ka Gulbenē notiks starptautisks mākslas festivāls “Divi Jūliji”, ka Gulbenes muzejā būs īsti persiešu paklāji, ka mazā Gulbenes muzeja ekspozīcija “Divi Jūliji” tiks parādīta vienā no pasaules izcilākajām vēsturisko paklāju krātuvēm – Azerbaidžānas Nacionālajā paklāju muzejā, ka Latvijas muzejnieku un mākslinieku vidū Gulbene būs iezīmējusies kā Madernieka un Straumes dzimtene.

VIRSOTNES…Katram citādas. Man ir svarīgi vienmēr būt ceļā – sapņot, iztēloties, uzzināt, piedzīvot, sajust…

Sandra Dikmane, māksliniece, Gulbenes Mākslas skolas direktore, Gulbenes novada pašvaldības Kultūras komisijas priekšsēdētāja 2023. gada 27. jūlijā
Afiša, Sandra Dikmane, fotogrāfijas u datorgrafika, izstāde "Ceļojumu dienasgrāmata", 07.2023

Izstādi var aplūkot līdz 2023. gada 28. oktobrim.

Dalies: