Maijs, saule, ziedošie dārzi, gaišie vakari vilina cilvēkus ārā, baudīt dabu un kultūru. 18. maijā Latvijā un Eiropā atzīmē Starptautisko Muzeju dienu. Tradīciju iedibināja starptautiskā Muzeju padome 1977. gadā, Latvijas muzeji šo dienu atzīmē kopš 1978. gada.

No 2005. gada Eiropā notiek arī Muzeju nakts,  kad muzeji ir atvērti vēlās vakara stundās un naktī, piedāvājot īpašas akcijas muzeju apmeklētājiem – izglītojošus, teatralizētus, izklaidējošus pasākumus-piedzīvojumu kopā ar ģimeni, draugiem, domubiedriem.

Par Muzeju nakts aizsākumu var uzskatīt Muzeju pavasari, kad 1970. gadā Berlīnē organizēja Garo muzeju nakti. Pasākums ieguva lielu popularitāti un nākamajā gadā Berlīnei vēl pievienojās vairākas citas Vācijas pilsētas. 1999. gadā Francija attīstīja līdzīgu ideju ar mērķi muzejiem piesaistīt plašāku apmeklētāju loku, iepazīstinot ar muzejiem cilvēkus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē vai apmeklē ļoti reti. Savu pašreizējo nosaukumu akcija ieguva 2005. gadā, kad Francija piedāvāja sarīkot muzeju-izstāžu akciju visā Eiropā. Muzeju nakts notiek Starptautiskajai Muzeju dienai tuvākajā sestdienā, naktī no sestdienas uz svētdienu no 19:00 līdz 1:00 naktī. Ir gadi ar kopēju akcijas devīzi. Šogad pasākumam bija jānotiek 16. maijā un norise bija paredzēta brīvā gaisotnē bez konkrētas tēmas ar vadmotīvu “ Brīvība”.

Covid-19 izplatības dēļ akcija Muzeju nakts visā Eiropā 16. maijā nenotiks, ziņots Kultūras ministrijas mājaslapā. Kultūras ministrija un biedrība “Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālā komiteja” – pievienojas Eiropas akcijas vadības lēmumam izvairīties no kultūras pasākumu rīkošanas šajā pavasarī.

Ineta Bauere

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Vēstures nodaļas vadītāja

Dalies: