Ekspozīcija veidojās laikā, kad Stāmerienas pili pārņēma pašvaldība. Bija jārada no jauna pils stāsts. Novada pašvaldība uzrunāja muzeja direktori Valdu Vorzu ar lūgumu palīdzēt radīt Stāmerienas pilī stāstu par izcilo novadnieku gleznotāju Leo Svempu.

Zīmīga ir ekspozīcijas atrašanās Stāmerienas pilī, jo ar Stāmerienu saistās Leo Svempa dzimtas vēsture –  Stāmerienas Vārgaļu dzirnavās saimniekoja mākslinieka vecākais brālis Nikolajs Svemps, kurš ir viens no Latvijas valsts dibinātājiem 1918. gada 18. novembrī. Stāmerienas kapos atdusas mākslinieka Leo Svempa vecāki.

Ekspozīcija atspoguļo talantīga, spoža un temperamentīga gleznotāja, izcilā kluso dabu meistara Leo Svempa daiļradi. 2017. gada nogalē ar Kultūras ministrijas starpniecību no Rundāles pils muzeja Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs pārņēma Leo Svempa memoriālos priekšmetus, tajā skaitā kumodi, sekreteru un krēslu. Šie trīs Leo Svempa memoriālie priekšmeti trīs gadu laikā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu ir atguvuši savu kādreizējo krāšņumu un priecē ekspozīcijas apmeklētājus.

Ekspozīciju „Kolorītais Leo Svemps” var apmeklēt PA “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” struktūrvienības “Stāmerienas pils” darba laikā. Aktuālais darba laiks tiek publicēts: https://www.visitgulbene.lv/

Dalies: