Līdz 2023. gada 6. maijam Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā, Pils ielā 3, skatāma latviešu un ukraiņu mākslinieku izstāde “Dvēseles pieskārieni – sāpīgi, skumji un gaiši”.

Atbalstot Ukrainas varonīgo cīņu, arī mākslinieki nepaliek vienaldzīgi. Tā Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktorei Dr.h.c.philol. Ventai Kocerei radās ideja un iespēja organizēt LU Akadēmiskajā bibliotēkā latviešu mākslinieku darbu izstādi “Veltījums Ukrainai”, kuru atklāja 2022. gada 28. septembrī.

Izstādē piedalās piecpadsmit Rīgas Latviešu biedrības Vizuālās mākslas komisijas biedri un trīs Ukrainas mākslinieki, kuri šobrīd dzīvo un strādā Rīgā. Izstāde uzrunā un neatstāj vienaldzīgu, jo autori ar mākslas līdzekļiem izsaka protestu karadarbībai Ukrainā un paredz tās varonīgajai tautai uzvaru. Darbi liecina par mākslinieku radošā rokraksta daudzveidību.

Jaunais mākslinieks Kaspars Bērziņš piedāvā filozofiski vispārinātu triptihu “Uzmestā Ukraina”, savukārt gleznotāja Gunta Brakovska uzrunā ar ukraiņu sievietes portretu “Ar uzvaras karogu” un “Zvans no Kijivas”. Skatītāju iemīļotais mākslinieks Juris Ģērmanis darbus, “Krima”, “Jalta”,“Bezdelīgas ligzda  gleznojis Krimā 1991. gadā. Laines Kainaizes gleznā “Saulespuķes” pār zeltainajiem laukiem eņģelis izpletis savus sargājošos spārnus. Ievas Muzikantes trīs gleznās tēlota “Gaismas un tumsas cīņa”. Ievērojamais kinorežisors un mākslinieks Jānis Streičs izstādē piedalās ar ainavu “Miers Desnas krastos”. Gleznotājs  Ilgvars Zalāns strādā temperamentīgi un trauksmaini, kas redzams arī viņa darbos “Ukraiņa cepure” un “Ukraiņu meitene”. Velta Riekstiņa pārliecina ar savu filozofisko ainavu “Kad negaiss pāries… būs miers”.

Filozofiskas domas par Ukrainu ietvēruši mākslinieki Aivis Pīzelis un Rolands Krišjānis darbos “Tas trakais pavasaris”un “Trauslais līdzsvars”.

Tēlniece Vija Dzintare  medaļās un stājdarbos runā par vispārcilvēciskajām vērtībām, bet Ģirts Burvis atklāj nozīmīgu epizodi Ukrainas karā ar apļveida kompozīciju “Čūsku sala”, bet visskaudrākais un traģiskākais tēlniecības darbs ir Tālivalža Muzikanta skulptūra “Buča”. Mākslinieka Jāņa Strupuļa medaļas veltītas ievērojamām Ukrainas personībām.

 Ukrainas māksliniece un mākslas zinātniece Svitlana Kislova piedāvā  darbu “Zem zilām debesīm”, bet jaunā gleznotāja Marija Zenkova piedalās izstādē ar trim lielformāta gleznām “Nepieskaries!”, “Vecmāmiņas dārzs” un “Zemes zelts”. Grafiķis Andrijs Kislovs jau dzīvodams Latvijā, savos linogriezumos attēlojis gan ceļu no savas dzimtenes, gan iegūtos iespaidus Latvijā.

Dalies: