Šā gada martā Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs saņēma pozitīvu vēsti no Kultūrkapitāla fonda – projekta “Divi Jūliji. Zvaigžņu siets” ietvaros ir piešķirti 16000 eiro, lai muzeja krājumu papildinātu ar lietišķās mākslas meistara Jūlija Madernieka dizaina mēbeļu ansambli.

Foto: Sandra Dikmane

Mēbeļu ansamblī ietilpst trauku bufete, komplekts – galds ar 6 krēsliem, grāmatu skapis un drēbju skapis. Drēbju skapi un trauku bufeti rotā intarsijas jeb koka virsmas dekorācijas paņemiens, iestrādājot citu kokmateriālu, kas bija tam laikam populārs mēbeļu izgreznošanas veids.

Foto: Sandra Dikmane

Interjera ansambļa pasūtītājs ir pedagogs un arhitektūras cienītājs Arnolds Vestmanis. Mēbeles kā individuāls pasūtījums pēc Madernieka dizaina izgatavotas 20.gs. 30. gados Jāņa Skultāna darbnīcā. “J.Skultāna rūpnieciski izgatavotās mēbeles nebija sērijveida produkcija, kā piemēram, tā laika vadošās Rūdolfa Vītola mēbeļu rūpniecības piedāvātais mēbeļu klāsts no kataloga modeļiem. Tās varēja būt līdzīgas pēc formas un dekoratīvajiem risinājumiem, bet atšķīrās ar individuāli izstrādātām niansēm, kas padara tās oriģinālas starp latviešu daiļamatniecības piemēriem,” savu atzinumu sniedz pētnieks Māris Stinkulis, kā arī kā piemēru norāda 1931. gada žurnāla Daile J. Skultāna mēbeļu rūpniecības reklāmu, kurā var atpazīt mēbeļu ansambļa līdzību ar konkrētajā darbnīcā izgatavoto krēslu atzveltnes formas un bufetes/skapju pildiņu ornamentāciju.

Žurnāls Daile, 1931. gads, Nr.2

Mēbeles savu mājvietu muzejā ir radušas pēc to pēdējā saimnieka – Arnolda Vestmaņa dēla Jāņa Vestmaņa – pēdējās gribas, ko izpildījusi viņa mazmeita Amanda Lazdiņa. Mēbeles papildina muzeja pastāvīgo ekspozīciju “Novada mākslinieki no 1818…” Sarkanajā zālē.

Informāciju sagatavoja
Ilze Vanaga
Projektu vadītāja
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs

Projektu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds

Dalies: