Muzeja krājums ir pārsteigumu un brīnišķīgu mākslas vērtību glabātājs. Ziemai pamazām aizejot un gaidot pavasari atnākam, muzeja izstāžu zāle vilina ar izstādi “Pavasarī”. Pavasara krāsas, skanošie strauti, upes ar ledus krāvumiem un kūstoši sniegi, to visu radījuši novada mākslinieki un Latvijas glezniecības vecmeistari. Izstāde “Pavasarī” rada pavasarīgu noskaņojumu, dod labsajūtu un aicina atdzīvoties. Šoreiz izstāde ar telpiskiem elementiem un skaņas efektiem.


Izstādes centrālais objekts ir Jāņa Vantera (1934-2005) glezna “Marta saulē” ar gaismas blikiem kokos un sniega ņirboņu. Šķiet, ka marta saule izgaismo visu seno oranžērijas zāli, kur izvietoti neticami skaisti un ikvienu uzrunājoši mākslinieku darbi.  

Izstādē var iepazīt arī slavenā novadnieka un tēlnieka Induļa Rankas (1934-2017) gleznojumus – jūras aisbergi pēc vētras gleznā “Jūra pēc pavasara vētras”, kas aizrauj ar pavasaru krāsu laukumiem un formām.

Grafiķa, akvarelista Paula Duškina (1928-1996) ekspresīvie, krāsām un emocijām piesātināti ir mazpilsētas un lauku akvareļi “Pavasaris laukos”, “Pavasara ūdeņi” u.c..

Gleznotājs Pēteris Postažs (1940) atklāj savu sniega un ledus pērlīšu spēli gleznā “Jūrmala”. Izstādē eksponētas arī Jāņa Bundula (1929-…) romantiskos toņos radītās gleznas, Ernesta Zvirbuļa (1923) irreālās noskaņās veidotie darbi, gleznotāja Kārļa Dektera (1910-1997) palu ūdeņi un mazpilsētas motīvi, Mārtiņa Apsīša (1936) sniegotie, bet jau pavasarīgie arumi un ūdeņi, īpašu noskaņu rada glezna “Aprīlis”, tāpat kā  Miervalža Ķemera (1902-1980) ziedošās noskaņas dabas atmodā.

Pavasarīgos akvareļus un saules pielietās gleznas lieliski papildina porcelāna māksla, kas rada izstādes telpiskumu. Tāpēc arī šoreiz izstādē netrūkst porcelāna no muzeja krājuma. Vecmeistares novadnieces Martas Baumanes (1907-2007) apgleznotos šķīvjus ar pavasarīgām ziedu kompozīcijām papildina jaunās mākslinieces novadnieces Martas Pitkevičas fajansa trauku komplekts, kas apgleznots pēc Jūlija Madernieka (1870-1955) rakstu motīviem un keramiķes Ilgas Vanagas (1928-2013) šamota dekori, piemēram, “Dzīves ceļš”.   

Apmeklētāju uzmanību noteikti piesaistīs trauku komplekts – sešas sniegpulkstenīšu formas krūzītes un sešas lāses formas apakštasītes, kas ražotas 19. gadsimta 80. gados Kuzņecova fabrikā Krievijā, Volhovā. Neparasto servīzi muzejam dāvinājusi Jūlija Madernieka brāļa mazdēla Gunāra Pakalna ģimene. Izstādē vēl aplūkojama kafijas servīze ar pavasarīgajiem kukaiņu zīmējumiem, ko 20. gadsimta 60. gados ražojusi Rīgas porcelāna fabrika. Par to, ka pavasaris ir Lieldienu vēstnesis atgādina muzeja krājumā esošās pastkartes no 20.gs., šeit skatāmas arī Leo Svempa un Ludolfa Liberta gleznu reprodukcijas.

Izstāde būs aplūkojama līdz 12. martam.

Muzeja darba laiks:

Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās 10:00 – 17:00, sestdienās 10:00 – 14:00, svētdienās, pirmdienās – slēgts.

*Izstāde “zaļajā” režīmā, uzrādot vakcinācijas/pārslimošanas sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

Dalies: