1752. gadā Karabahas hana Panahali Khan dibinātā Šušas pilsēta, kas 2022. gadā svinēja savu 270. gadadienu, ir izgājusi ievērojamu attīstības ceļu un spēlējusi izcilu lomu Azerbaidžānas un visa Dienvidkaukāza kultūras un sociālpolitiskajā dzīvē.

2022. gads Azerbaidžānā tika atzīmēts kā “Šušas pilsētas gads”. Šī pilsēta, kas vienmēr saglabā savu unikālo vēsturisko veidolu un tās veidoto oriģinālo vidi, ir ierakstījusi nozīmīgas lappuses azerbaidžāņu literatūras, kultūras, zinātnes un sabiedriskās domas hronikā.

Šušu vairāk nekā 28 gadus okupēja Armēnijas bruņotie spēki, un tā tika iznīcināta. 44 dienas ilgā Tēvijas kara laikā, 2020. gada 8. novembrī, Azerbaidžānas armija atbrīvoja Šušas pilsētu no okupācijas. Uzreiz pēc uzvaras Šušā līdztekus infrastruktūras izbūvei pilsētā sākās vēstures un kultūras pieminekļu atjaunošana un starptautisku pasākumu rīkošana.

Ar TURKSOY dalībvalstu Pastāvīgās kultūras ministru padomes lēmumu, kas datēts ar 2022. gada 31. martu Bursas pilsētā, Šušas pilsēta tika pasludināta par “tjurku pasaules kultūras galvaspilsētu” 2023. gadam. 12. maijā Šušas pilsētā notika oficiālā gada atklāšanas ceremonija “Šuša – tjurku pasaules kultūras galvaspilsēta – 2023”. Šis lēmums ir īpašas cieņas izpausme pret Šušu, kas, kļūstot par jaunu visas tjurku pasaules vienotības un solidaritātes simbolu, veicina turpmāku tjurku tautu sadarbības izredžu paplašināšanos.

Logo, Azerbaidžānas vēstniecība

Izstāde tapusi sadarbībā ar Azerbaidžānas Republikas vēstniecību Latvijas Republikā.

Dalies: