Vērtīgākie jaunieguvumi muzejā 2021. gada otrajā pusē
Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu muzejs 2021. gada sākumā iegādājās desmit priekšmetus no Jūlija Madernieka (1870-1955) dizaina interjera ansambļa kolekcijas. Kolekcijas septiņi priekšmeti, galds un seši krēsli, šobrīd atrodas restaurācijā Rīgā, „Studija 3r” pie restauratora Aigara Pilenieka.
Papildinot Jūlija Madernieka dizaina interjera ansambli, Jāņa Vestmaņa mazmeita Amanda Lazdiņa muzejam dāvināja 18 priekšmetus, kas piederējuši skolotājam Arnoldam Vestmanim (1905-1980) – vijole, ceļojumu koferi, fotogrāfijas, galda lampa, lustra, grāmatas, apsveikumi.
Arnolds Vestmanis 1930. gadā no 11. augusta līdz 25. oktobrim ir bijis skolotājs Gulbenes pilsētas 6. klasīgajā pamatskolā (bijušajā Vecgulbenes muižas Sarkanajā pilī).
Interesants ir apsveikums, kuram otrā pusē atrodams teksts: „b.Vestmanim – pateicamies par gūtajām atziņām seminārā. Gulbenes rajona rasēšanas un darbmācības skolotāji. 1975. gada 17. martā.”.
Kalendārs 2022. gadam. Ar muzeja pamatekspozīciju „Divi Jūliji” saistītās fotogrāfijas uzņemtas vietās, kas raksturo Jūlija Madernieka un Jūlija Straumes dzīves un darba gaitas. Kalendāra dizaina autores ir Sandra Dikmane un Morteza Teymuri (Irāna). Kopējais eksemplāru skaits – 200.
2021. gadā esam saņēmuši trīs Normunda Treija sakārtotās un izdotās grāmatas par dzejnieci Tirzmalieti (Minnu Dzelzkalni):
“Tirzmaliete. Zvaigžņu mirdzumā atmirdzēt…”(GVMM 26402),
“Tirzmaliete. Kad poēnijas zied…”(GVMM 26475),
“Tirzmaliete. Ziemassvētki”(GVMM 26546).
Muzejs dāvinājumā saņēmis albumu, kurā apkopoti deju skolotājas, daudzu deju kolektīvu vadītājas Dainuvītes Putniņas 45 apbalvojumi: goda un atzinības raksti, diplomi, pateicības laika posmā no 1980tajiem līdz 2018. gadam. Krājumā ierakstītas vēl 25 vienības – pastalas, nozīmes, suvenīri – saistītas ar Dziesmu un deju svētkiem, kuros piedalījušies Dainuvītes vadītie deju kolektīvi.
Muzejs papildināja krājumu ar 2021. gada 5. jūnija Gulbenes novada pašvaldību vēlēšanu dokumentāciju, reklāmām, plakātiem, brošūrām.
Otrajā pusgadā muzejs krājumu papildināja ar Ingrīdas Magones keramiku: šķīvi un 7 svečturiem.
Visi muzeja krājuma jaunieguvumi ir ievadīti Nacionālajā muzeju krājuma kopkatalogā www.nmkk.lv