Fotogrāfa Ferdinanda Knoka (1870-1953) fotonegatīvs, 1930. gadi.
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājums Nr. GVMM 9712/2

Kā jau katru gadu 8. martā tiek atzīmēta Starptautiskā sieviešu diena. Ir izskanējušas dažādas versija, par to, kā sāka svinēt 8. martu. Ir gan oficiālās, gan neoficiālas versijas.

Apskatīsim dažas versijas:

  • Pirmo reizi sieviešu dienu sāka svinēt Amerikas Savienotājās Valstīs, kad 1909. gadā Amerikas sociālistiskā partija izsludināja februāra pēdējo svētdienu par Nacionālo sieviešu dienu. ASV to svinēja līdz 1913. gadam.
  • 1910. gadā Otrajā Starptautiskajā sieviešu sociālistu konferencē Kopenhāgenā piedalījās vairāk nekā 100 sievietes no 17 valstīm. Konferencē tika ierosināts izveidot un atzīmēt Starptautisku sieviešu solidaritātes dienu. Tas tika atbalstīts un par šo dienu pasludināja 19. martu. Sākot ar 1914. gadu lielākoties šo dienu sāka svinēt tieši 8. martā.
  • Pirmo reizi sieviešu solidaritātes diena svinēta 1911. gada 19. martā Austrijā, Vācijā, Dānijā un Šveicē, cilvēki izgāja manifestācijās, prasot vienlīdzīgas tiesības vīriešiem un sievietēm.

Itālijā šai dienā sievietēm pasniedz dzeltenas mimozas. Portugālē sievietes šai dienā sarīko vakariņas un kopā būšanu tikai sievietēm.

2007. gadā 24. maijā Latvijas Saeima trešajā lasījumā apstiprināja grozījumus likumā Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, proti, papildināja 2. pantu par atceres un atzīmējamajām dienām un noteica, ka turpmāk 8. martā tiks svinēta Starptautiskā sieviešu diena.

Atveram Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājuma drēbju skapi ar kleitām un blūzi par godu 8. martam:

Sagatavoja
Alīna Kirijenko
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja
Galvenā krājuma glabātāja

Izmantotie avoti: 
https://www.ntz.lv/dazadi/kadel-starptautiska-sieviesu-diena-ir-8-marta/
https://m.travelnews.lv/?pid=109807
http://www.latvijasarhivi.lv/index.php?&1667
Dalies: