Korosteņas porcelāns

Uz violeti rozā  fona smalki zelta raksti. Tas ir Korosteņas  porcelāns no Volīnijas apgabala Ukrainā. Pateicoties apkārtnes bagātīgajām kaolīna māla atradnēm un tā īpašajai, baltajai nokrāsai 1904. gadā Korosteņā atklāja porcelāna rūpnīcu. Pirmā rūpnīcas produkcija bija trauku sagataves apgleznošanai.

20.gadsimta 30.gados rūpnīca kļuva par vienu no vadošajām porcelāna rūpnīcām Ukrainā, kas ražoja  kvalitatīvus traukus ikdienai.

20.gadsimta 50.gadi dēvēti par rūpnīcas “zelta laikmetu”. Dekoratīvas vāzes, kamīna detaļas, sīkplastika, grezni svečturi, porcelāna rotājumi, tautiskas figūriņas  un daudzi citi izstrādājumi bija ieguvuši īpašu Korosteņas porcelānam raksturīgu apzīmējumu “poļesjes” stils.

20.gadsimta  60.gadu beigās 70.gados ražošanu modernizēja, palielinājās  produkcijas apjoms, traukus izgatavoja vietējam tirgum un eksportam.

80.gados izstrādājumu skaits sasniedza jau 400 dažādus veidus. Pilnveidojās dizains un formas.

90.gados rūpnīca eksportēja ap 70% no visas produkcijas. Daudzi izstrādājumi bija autordarbi un guva balvas starptautiskajās izstādēs. Korasteņas porcelānu dāvināja ASV prezidentam Bilam Klintonam, kad 1995.gadā augstais viesis apmeklēja Ukrainu. Neatkarības gados ļoti  pieprasītas bija rūpnīcas meistaru radītās sižetiskas porcelāna skulptūras.

Ukraiņu porcelāna izstrādājumi joprojām ir labi atpazīstami un populāri pasaulē, bet nopērkami vairs tikai seno lietu veikalos, glabājas privātajās kolekcijās. Ienākot tirgū lētajiem izstrādājumiem no Ķīnas rūpnīcu slēdza. Rūpnīcas spiedogs uz izstrādājumiem joprojām apliecina izstrādājumu augsto kvalitāti.

Poloņas porcelāns

Parasti ar Poloņas porcelānu saprot produkciju arī īpašu spiedogu. Rūpnīca Poloņā Hmeļņickas apgabalā ražoja sīkplastiku, traukus un dekoratīvos interjera priekšmetus. Produkcijas kvalitāti apliecināja spiedogs, izstrādājumus joprojām var iegādāties mākslas priekšmetu izsolēs un antikvariātos.

Sagatavoja
Ineta Bauere
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja
Vēstures nodaļas vadītāja

Dalies: